Kas yra kompresinės rankovės?
Kompresinės rankovės sukurtos dėvėti tam, kad išvengtumėte rankų tinimo ir limfedemos. Kojos dažniausiai tinsta dėl veninio kraujo tekėjimo sutrikimų, tačiau rankų tinimo priežastys gali būti kitokios kitokios. Kartais, įvairių operacijų metu, tenka pašalinti pažasties srities limfmazgius (dažniausiai operuojant dėl krūties vėžio). Limfa natūraliai teka iš rankos link širdies. Limfmazgių pašalinimas (limfadenektomija) sutrikto limfos tekėjimą ir ji kaupiasi rankoje. Tiesa, negalima tiksliai pasakyti kada limfedema išsivystys po krūties vėžio operacijos, nes egzistuoja kiti limfos tekėjimo keliai (tiesa, mažiau efektyvūs ir pralaidūs, todėl ir išsivysto limfedema). Limfedema dažniausiai išsivysto nuo 1 iki 5 metų po operacijos. Laimei egzistuoja tikrai daug būdų limfedemos išvengti. Tokių kaip masažai, kompresinės rankovės ir t.t. Negydoma limfedema gali pažeisti jūsų odą, ant rankų gali likti randai.
Ar jums gali grėsti limfedema?
Tikimybė, jog po operacijos išsivystys limfedema, didėja nuo daugelio faktorių – daug pašalintų limfmazgių, didelė operacija, švitinimas, chemoterapija, viršvoris ir nutukimas. Tokiais atvejais puiki idėja yra dėvėti kompresines rankoves, kad išvengtumėte galimų nepatogumų. Viena populiariausių situacijų, kai po operacijos, net nesant jokių rizikos faktorių , stipriai patariama dėvėti kompresines rankoves – skridimas lėktuvu. Nepaisant to, jog lėktuvų kabinos yra hermetizuotos, jose slėgis yra šiektiek mažesnis negu ant žemės. To pasekoje lėtėja limfos apytaka, didėja rankos tinimo tikimybė.
Kokie yra limfedemos simptomai ir kaip ji prasideda?
Limfedemos simptomai gali būti labai įvairūs: šiltesnė, paraudusi ranka, jaučiamas sunkumas judant, jaučiamas alkūnės srities tempimas, jaučiamas peties sąnario tempimas. Rankos sausgyslės ar venos gali tampi sunkiau matomos dėl odos patinimo. Dažnai žmonės pastebi, kad viena ranka netelpa į dažnai nešiojamus drabužius, veržia laikrodis, žiedai. Gali ranką niežėti, išberti.
Viskas prasideda nuo nedidelio patinimo, atitinkančio pakenktos zonos limfotaką – patinti gali dilbis, žastas, krūtinė, delnas. Tada patinimas didėja ir darosi pastebimesnis. Tiesa, limfedema kartais pasireiškia staigiu, o ne palaipsniu patinimu. Ranka tinsta, jaučiamas dilgčiojimas, darosi nepatogu judėti, naudotis smulkesniais daiktais, sutrinka judimai. Šiai dienai 20 – 30 % moterų po krūties vėžio operacijos išsivysto limfedema.
Kaip limfedema gydoma ir kaip jos išvengti?
Taisyklė galiojanti daugeliui ligų – kuo anksčiau pastebėsime limfedemą ir ją gydysime, tuo gydymas bus efektyvesnis ir nereikės jaudintis dėl komplikacijų. Rankos storio pasikeitimas 2 cm jau pasufleruoja mums, jog vystosi limfedema, tačiau tokio pasikeitimo galite ir nepastebėti. Netgi prieš tinimą daugelis pacientų jau pajaučia jutiminius pasikeitimus – dilgčiojimą keletą dienų, o po to jis praeina. Svarbu, jog moterys į tai sureaguotų – jų kūnas bando joms pasakyti, kad kažkas negerai.
Pajautus betkuriuos simptomus yra svarbu kreiptis į gydytoją, net jeigu simptomai praeina savaime. Patyręs specialistas visada žinos, jog reikalinga ankstyva pagalba. Reikia nepamiršti, jog patinimas kaip natūrali organizmo reakcija į operacijos zoną, pasireiškia po operacijos ir išnyksta per mažiau negu mėnesį ir nuolatos mažėja. Jeigu toks ūmus rankos patinimas pradeda plisti arba išlieka labai ilgai – tai glai būti ženklas, jog vystosi limfedema.
Negalite kontroliuoti operacijos mąsto, ir to, kaip jūsų kūnas reaguos į limfotakos pasikeitimus. Jeigu norite išvengti rankos tinimų ir limfedemos, kreipkitės į savo gydytoją patarimo dėl kompresinės rankovės. Pirkti rankovę internetu ir išsirinkti ją pačiam – nėra labai gera idėja. Tik taisyklingas spaudimas ir atitinkamas dydis užtikrina, kad limfa tekės netrukdomai. Priešingu atveju, galite nejausti efekto, spaudžiant audinius per silpnai, arba netgi pabloginti situaciją, spaudžiant audinius per stipriai.
Ar kompresinės rankovės iš tiesų veikia?
Svarbu žinoti, jog kompresinė terapija rankovėmis yra patvirtintas ir efektyvus gydymo ir prevencijos metodas. Mokslinių studijų patvirtinančių kompresinės terapijos efektyvumą yra apstu ir didžioji dauguma pacienčių jaučia palengvėjimą. 2006 metų Australijos mokslininkų studijoje lyginami visi konservatyvaus limfedemos gydymo metodai – manualinis masažas, pneumatinės pompos, lazerinė terapija, fizinė mankšta. Geriausi rezultatai gaunami kombinuojant metodus su kompresinėmis rankovėmis.
Pietų Australijos universiteto, anatomijos departamento atlikta studija, gydant moteris, kurioms po krūties vėžio operacijos išsivystė limfedema. Aiškiai matome, jog kompresinė terapija naudojama kaip vienintelis gydymas, efektyvumu nenusileidžia lazerio terapijai ir lenkia kaikuriuos kitus gydymo metos (pratimus, galūnės pakėlimus bei savarankišką masažą).
Svarbiausias pastebėjimas yra tas, kad limfodrenažinio masažo veiksmingumas padidėja kone dvigubai, kai moterys dėvi kompresines rankoves. Tai tik įrodo, jog limfedemos, kaip ir daugelio ligų gydymas turi būti kompleksinis.