Bėgiko kelis

Kelio girnelės anatomija

Girnelė yra mažas plokščias trikampis kaulas, esantis kelio sąnario priekyje. Kelio girnelės yra sezamoidinis kaulas, įterptas į sausgyslę, jungiančią šlaunies raumenis su blauzdikauliu. Girnelės funkcija yra apsaugoti kelio sąnarį iš priekio.

Kas yra bėgiko kelis?

Patelofemoralinis skausmo sindromas apibūdina skausmą kelio sąnario priekinėje dalyje ir aplink girnelę. Šis skausmas yra gali būti susijęs su daugybe sveikatos sutrikimų, tokių kaip priekinio kelio skausmo sindromas, girnelės šlaunikaulio sutrikimas ir girnelės chondromaliacija. Patelofemoralinis skausmas kartais vadinamas „bėgiko keliu“, nes jis dažniausiai pasireiškia sportuojantiems žmonėms (bėgikams, šuolininkams ir kitiems sporto šakų atstovams, tokių kaip kaip slidininkai, dviratininkai ir futbolininkai), ypač moterims ir jaunesnio amžiaus žmonėms, tačiau šis skausmas gali pasireikšti ir nesportuojantiems ar vyresnio amžiaus žmonėms, sergantiems kelio sąnario artritu.

Bėgiko kelio atsiradimo priežastys

Kelio sąnarį supančios struktūros turi sklandžiai dirbti kartu, kad išlaikyti tinkamą girnelės slydimą. Kai yra kurios nors struktūros sutrikimas, girnelė gali pradėti remtis į šlaunikaulį. Kelio girnelės suminkštėjimą gali sukelti buvusios kelio sąnario traumos pvz. kelio sąnario girnelės lūžis bei išnirimas, taip pat artritas, kortikosteroidų injekcijų leidimas į kelio sąnarį bei dažnai pasireiškia nuo monotoniškai pasikartojančių netaisyklingų judesių per kelio sąnarį.

Bėgiko kelio simptomai

Dažniausiai jaučiamas skausmas kelio sąnario priekinėje dalyje (po girnele) ir aplink girnelę, skausmingas lipimas ir nusileidimas, pritūpimas. Judesio metu kelio sąnaryje girdimas traškėjimas. Kelis gali būti patinęs ar karštas.

Bėgiko kelio diagnozė

Norėdamas diagnozuoti girnelės šlaunies skausmą, gydytojas išklausys jūsų nusiskundimus, ligos istoriją, įvertins sportą ir kitą veiklą, kuri gali sustiprinti jūsų kelio skausmą. Gydytojas atliks kelio sąnario apžiūrą, esant poreikiui gali būti atliktas echoskopijos tyrimas. Dažnu atveju būna paskirti papildomi diagnostiniai tyrimai, tokie kaip rentgeno, MRT ar kompiuterinės tomografijos, siekiant nustatyti, ar jūsų skausmas atsirado dėl kelio struktūros pažeidimo, ar dėl prie sąnario prisitvirtinusių audinių.

Bėgiko kelio gydymas

Gydymo galimybės apima konservatyvius (nechirurginius) ir chirurginius metodus.

Pirmiausia reikia vengti veiklos, tokios kaip bėgimas ir šokinėjimas, kurie sukelia skausmą. Konservatyvus gydymas susideda iš poilsio, šaldymo, kompresijos (suspaudimo) ir pakėlimo (RICE protokolas); visa tai padeda kontroliuoti skausmą ir patinimą. Skausmui mažinti gali būti skiriami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo.

Kiti konservatyvūs gydymo būdai, kuris gali sumažinti skausmą, yra:

  • Kineziologinis girnelės teipavimas.
  • Sportinio kelio įtvaro dėvėjimas
  • Turintiems plokščią pėdą – ortopediniai batų įdėklai.

Kai kuriais atvejais gali prireikti chirurginio gydymo. Atliekant artroskopinę kelio sąnario operaciją pažeisti fragmentai pašalinami iš kelio girnelės, o kelio girnelė grįžtama į savo padėtį, taip sumažinant nenormalų spaudimą kremzlėms ir atraminėms struktūroms aplink kelio priekinę dalį.

Bėgiko kelio prevencija:

  • Jei turite antsvorio, jums gali prireikti kontroliuoti savo svorį, kad išvengtumėte kelio sąnario apkrovos.
  • Palaipsniui didinkite treniruotės intensyvumą.
  • Jei turite plokščią pėdą ar kitų pėdų problemų, naudokite ortopedinius batų įdėklus.
  • Venkite bėgti kieta danga. Rinkitės bėgimą miško taku.
  • Dėvėkite gerai prigludusius kokybišku bėgimo batus su gera amortizacija.
  • Venkite bėgti tiesiai nuo kalno žemyn; verčiau eikite juo žemyn arba bėkite zigzagu.
  • Prieš pradėdami bet kokį pratimą, apšilkite 5 minutes. Po treniruotės atlikite tempimus.