Naujienos

Atgal

Naujienos / 2020 08 16 Tenisininko alkūnė - lateralinis epikondilitas

 

Dėl procedūros ir specialisto konsultacijos, susisiekite su mumis Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje 
 
 

 

Lateralinis epikondilitas - tenisininko alkūnė

Tenisininko alkūnė (lateralinis epikondilitas) yra sausgyslės, kuri tvirtina dilbio raumenis prie žąstikaulio, uždegimas. Nepaisant plačiai naudojamo būklės pavadinimo, daugelis pacientų nėra teniso žaidėjai. Didžioji dalis pacientų yra 40 m. ir vyresni, nes su amžiumi sausgyslės silpnėja ir tampa lengviau pažeidžiamos.

Diagnostika

Pirmasis epikondilito simptomas yra skausmas. Deja, jo atsiradimo mechanizmas nėra iki galo aiškus, nes vien tik uždegimo apkaltinti nepakanka įrodymų – pažeidimo zonoje būna labai mažai uždegiminių ląstelių.

Paprastai pacientai tiksliai nurodo skausmo lokalizaciją ir aiškiai nusako, kokie vaiksmai skausmą sustiprina. Gydytojai ortopedai – traumatologai naudoja fizinį ištyrimą ir magnetinio rezonanso rezultatus, kad patvirtintų diagnozę ir kad atmestų kitas galima priežastis, kaip nervo užspaudimas arba auglys. Įdomus faktas yra tas, kad dėl visai kitų priežasčių darant magnetinį rezonansą, yra atsitiktinai aptinkamos pažeistos sausgyslės, bet pacientas jokio skausmo nejaučia. 

Gydymas

Konservatyvus

Pacientai, ieškantys tradicinės medicinos sprendimų, dažniausiai pradeda nuo konservatyvių gydymo sprendimų. Jeigų skausmas nėra nepakeliamas, ortopedas – traumatologas visada rekomenduos laukimo taktiką. Tokiems pacientams patariama vengti veiklos stiprinančios skausmą. Pacientai tap pat dažnai vartoja nesteroidiniu vaistus nuo uždegimo, tokius kaip ibuprofenas ir pastarieji padeda sumažinti skausmą. Fizioterapijos pagalba galima sustiprinti aplinkinį raumenyną.

Yra studijų, parodančių, jog lateralinio epikondilito skausmas gali praeiti savaime po metų ar dviejų, tačiau verta pastebėti, jog tokios studijos nenagrinėjo ar pacientas pakeitė savo kasdienę ar atsisakė tam tikrų užsiėmimų.

Pacientai, kuriems skausmas išlieka arba blogėja, tampa gerais kandidatais kortizono injekcijoms – steroidinio vaisto, kuris mažina uždegimą pažeidimo vietoje. Atsakas į kortizono injekcijas varijuoja nuo skausmo sumažėjimo porai savaičių iki kelių mėnesių gyvenimo be skausmo, noras yra ir tokių pacientų, kurie pagerėjimo nepajaučia. Taip pat steroidinių vaistų injekcijos gali stipriai pakenki sąnariui. 

Todėl kaip saugi alternatyva, galinti sumažinti skausmą ir neturinti itin stiprių šalutinių reiškinių dažnai yra pasirenkama PRP injekcija.

Chirurginis

Tokį gydymą renkasi pacientai, kuriems skausmas ir funkcijos sumažėjimas sukelias kasdienius sunkumus ir diskomfortą – žmonės negali pakelti puodelio kavos, rašyti ar pasisveikinti, paspaudžiant ranką. Galima rinktis iš dviejų chirurginių technikų – atvira operacija ir artroskopija. Atvira operacija reikalauja didesnio pjūvio ir duoda daugiau gydymo pasirinkimų. Galima išimti dalį kaulo, kad į pažeidimo vietą patektų daugiau kraujo, kuris paskatintų gijimą. Taip pat galima dalį sausgyslės atkabinti nuo kaulo, nepakenkiant jos funkcijai. Taip pat galima išpjauti pažeistą sausgyslės dalį. Artroskopinės operacijos metu daromi du maži pjūviai sąnario šonuose. Per jas, optikos pagalba, operuojantis gydytojas gali apžiūrėti sąnarį ir išpjauti pažeistą sausgyslės dalį.

Reabilitacija

Po artroskopinės operacijos sąnarys nėra imobilizuojamas, tačiau dėvimas lankstus įtvaras. Po poros dienų po operacijos jau galima atlikti švelnius tempimo pratimus. Fizioterapija su gydytojo priežiūra yra skiriama pacientams, kuriems sunkiai sekasi atgauti sąnario judesių jėgą ir funkciją per mėnesį laiko. Tie pacientai, kuriems atliekamas atviras debridžmentas, mėnesį laiko būna su imobilizuota ištiesta alkūne. Po to pradedami palengva daryti fiziniai pratimai. 

 

Dėl procedūros ir specialisto konsultacijos, susisiekite su mumis Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

 

Partneriai