Naujienos

Atgal

Naujienos / 2018 08 02 Kelio sąnarys ir jo pakenkimai

Kelio sąnarys - skausmas ir dažniausi pakenkimai

Kelio sąnario skausmas yra pakankamai dažnas skundas tarp įvairaus amžiaus žmonių. Jį gali sukelti tiek trauma, kaip plyšęs raištis, meniskas, tiek natūralus kremzlės nusidėvėjimas dėl amžiaus. Ligos, tokios kaip artritas, ar podagra taip pat yra lydimos kelio skausmo.

Kai skausmas nedidelis, jį numalšinti galima minimaliais metodais – tepalais, mankšta, įtvarais. Tačiau, yra atvejų, kai skaudančius kelius tenka operuoti.

Simptomai:

Skausmo lokalizacija ir stiprumas gali labai skirtis, priklausomai nuo jį sukėlusios priežasties. Dažniausi skausmą lydintys simptomai yra šie:

 • Sąnario patitinimas ir standumas
 • Paraudimas ir šiluma
 • Silpnumas ir nestabilumas
 • Traškėjimo, girgždėjimo garsai
 • Negalėjimas ištiesti ar sulenkti kojos per kelio sąnarį

Kada kreiptis į gydytoją?

 • Negalite atsistoti visu svoriu ant vienos kojos
 • Kelis yra ištinęs, paraudęs, karštas
 • Negalite pilnai sulenkti ar ištiesti kojos
 • Kelio sąnarys yra aiškiai deformuotas
 • Nestabilumo jausmas judant
 • Jei traumos metu pajutote pokštelėjimą
 • Nepraeinantis ar atsinaujinantis skausmas

Priežastys:

Priekinio kryžminio raiščio plyšimas

Menisko plyšimas

Kelio skausmą gali sukelti traumos, mechaninės judėjimo aparato problemos, artritai ir kt.

Traumos

Kelio traumos gali pakenkti bet kurį sąnario raištį, sausgyslę ar tepalinį sąnario maišelį, kurie iš visų pusių supa kelio sąnarį. Taip pat traumuojami kaulai, kremzlės ir raiščiai, sudarantys kelio sąnarį. Dažniausios traumos:

 • Priekinio kryžminio raiščio plyšimas. Priekinis kryžminis raištis yra vienas iš raiščių, sujungiančių šlaunikaulį su blauzdikauliu. Tokia trauma yra dažna sportuojantiems žmonėms, žaidžiantiems krepšinį, futbolą ir kitas sporto šakas, kurios reikalauja staigaus judėjimo krypties pasikeitimo.
 • Lūžiai. Kelio sąnarį sudarantys kaulai ir girnelė dažniausiai lūžta krintant arba autoįvykio metu. Osteoporoze sengantiems pacientams kaulai gali lūžti ir nuo smulkesnių traumų
 • Meniskų plyšimas. Meniskai yra tarpinė tarp šlaunikaulio ir blauzdikaulio, kuri veikia kaip amortizatorius. Jis plyšta staigiai sukant kelį ir užkraunant ant jo didelį svorį.
 • Kelio bursitas. Kai kurios bukos traumos, gali sukelti  tepalinių maišelių uždegimą. Tai tokios skysčio pilnos puslytės, esančios aplink kelio sąnarį tam, kad sausgyslės ir raiščiai, judėjimo metu, gautų tepimą.
 • Girnelės tendinitas. Tendinitas yra sausgylės sudirginimas ir uždegimas. Bėgikai, dviratininkai, slidininkai ir visi susiję su šokinėjimo sportu yra linkę į girnelės sausgyslių uždegimus – tai yra sausgyslė, kuri sujungia keturgalvį šlaunies raumenį su girnele ir girnelę su priekine blauzdikaulio dalimi.

Mechaninės judėjimo aparato problemos

Keli pavyzdžiai, kaip sutrikusi biomechanika sukelia kelio sąnario skausmus:

 • Laisvas kūnelis. Yra atvejų, kai atitrūkusi menisko ar kremzlės dalelė laisvai juda sąnario ertmėje. Tai nesukelia jokių problemų, tol, kol dalelė neįsiterpia į judančiu kelio sąnario mechanizmus. Kas sukelia sąnario strigimus, kitaip vadinamu „sąnario bloku“.
 • Iliotibialinio trakto sindromas. Jis pasireiškia, kai ilga sausgylė, besitęsianti nuo išorinės klubakaulio dalies iki išorinės kelio sąnario dalies (iliotibialinis traktas) tampa tokia standi, jog trinasi į išorinę šlaunikaulio dalį. Dažniausiai tokius skausmus patiria ilgų distancijų bėgikai.
 • Pasislinkusi girnelė. Trikampės formos kaulas, esantis kelio sąnario priekyje, pasislenka iš savo vietos, dažniausiai į išorinę pusę. Retais atvejais tokia dislokacija išlieka ir yra aiškiai matoma.
 • Klubo arba pėdos skausmai. Skaudant klubą arba pėdą, keičiasi jūsų eisena. Tai iškraipo svorio pasiskirtymą ir daugiau krūvio gauna kelio sąnarys. Yra situacijų, kai skaudantis kelio sąnarys buvo vienintelis simptomas, parodantis, jog pacientas turi problemų su pėdomis ar klubais.

Artritai

Egzistuoja daugiau nei 100 artrito tipų, keli iš jų gali pakenkti ir kelio sąnarį:

 • Osteoartritas. Kartais dar vadinamas degeneraciniu artritu, osteoartritas yra dažniausias artrito tipas. Tai yra su amžiumi atsirandantis kelio sąnario kremzlių nusidėvėjimas.
 • Reumatoidinis artritas. Labiausiai luošinanti artrito forma. Tai autoimuninė liga, kuri gali paveikti bet kurį sąnarį, įskaitant ir kelio. Nors tai yra lėtinė liga, tačiau pasireiškia jį užeinančiomis ir praeinančiomis skausmo atakomis.
 • Podagra. Sąnarį skauda nuo šlapimo rūgšties kristalų besikaupiančių apie sąnarį ir jo viduje.
 • Septinis artritas. Kartais į kelio sąnarį gali patekti infekcija ir sukelti klasikinius uždegiminius reiškinius – karštumą, patinimą, paraudimą ir skausmą.

Kitos problemos

Patelofemoralinio skausmo sindromas yra bendrinis terminas, kuris naudojamas apibūdinti skausmui, kylančiam iš tarpo esančio tarp girnelės ir šlaunikaulio. Toks skausmas labai dažnas sportininkams, vidutinio amžiaus žmonės, ypač tiems, kurių girnelė šiek tiek pasislinkusi, bei vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems skauda dėl artrito.

Rizikos faktoriai:

Yra daug rizikos faktorių, kurie predisponuoja kelio skausmą, įskaitant:

 • Per didelis svoris. Turint viršvorio ar būnant nutukusiu, keliams duodamas didesnė apkrova net kasdienėje veikloje – vaikščiojant ar lipant laiptais. Taip pat susidaro didesnė rizika sirgti osteoartritu, nes greičiau dėvisi sąnario kremzlės.
 • Nepakankamas raumenų lankstumas arba jėga. Laba įsitempę arba labai silpni raumenys nepalaiko kelio sąnario, nes prasčiau paskirsto gaunamą krūvį.
 • Tam tikros sporto šakos. Kai kuriose sporto šakose fizinė apkrova kelio sąnariams yra labai didelė. Tai kalnų slidinėjimas, šokinėjimas, krepšinis, futbolas.
 • Ankstenės traumos. Po traumos sąnario struktūra gali šiek tiek pasikeisti, bet net ir minimalūs pasikeitimai daro įtaką biomechanikai ir didėja tikimybė, jog kelio sąnarys bus traumuotas pakartotinai.

Komplikacijos:

Ne visi kelio skausmai yra itin rimti, tačiau tokie pažeidimai kaip osteoartritas gali baigtis stipriu funkcijos sutrikimu ar net jos netekimu. Taip pat, anksčiau turėtos kelio traumos didina tikimybę kelį sutraumuoti vėl.

Prevencija:

Ne visada galima pilnai išvengti kelio skaumo, tačiau derėtų daryti viską, kad sumažintumėm jo atsiradimo tikimybę:

 • Meskite svorį
 • Sportuokite tik tam paruošę savo kūną
 • Praktikuokite teisingą sveikos amplitudės judesį
 • Stiprinkite raumenyną, tuo pačiu nepamiršdami lankstumo

Dažniausi kelio sąnario pažeidimai

Priekinio kryžminio raiščio pažeidimas

Priekinis kryžminis raištis  (PKR) yra vienas iš keturių pagrindinių raiščių, palaikančių kelio sąnario stabilumą. Šis raištis yra tik dalis sudėtingo sausgyslių ir raiščių biomechanizmo, palaikančio kelio sąnarį ir padedančio jam atlikti savo funkciją. Dažniausiai PKR pažeidžiamas sportuojant, ypatingai sporto šakose, reikalaujančiose daug staigių kelio sąnario judesio pasikeitimų, kaip krepšinis, futbolas, slidinėjimas ir kt.

PKR įplyšimas įvyksta, kai žmogus atlieka staigų sukamąjį judesį sustodamas ir keisdamas judėjimo kryptį. Lygiai taip pat raištis gali visiškai nutrūkti.

Simptomai ir diagnostika

Traumos metu, sportininkai dažnai išgirta spragtelėjimą. Kelio sąnarys greitai ištinsta ir daugeliu atvejų iškart jaučiamas nestabilumas. Dažnai kartu su PKR pažeidžiamos ir kitos sąnario struktūros – kremzlė arba kolateraliniai raiškiai.

Gydytojas paprastai diagnozuoja PKR pažeidimą fizinio ištyrimo metu, tačiau magnetinio rezonanso tomografija labai padeda įvardinti ne tik tikslų traumos timą, bet ir apžiūrėti ar nepažeistos kitos sąnario struktūros.

Gydymas

Iškart po traumos, labai svarbu mažinti sąnario uždegimą bei patinimą, ir tas daroma sąnarį šaldant ir vartojant nesteroidinius vaistus nuo uždegimo, kaip ibuprofenas. Fizioterapija vėliau bus itin reikalinga, kad atsistatytų aplinkinių raumenų jėga ir sąnarys stabilizuotųsi.

Kaikurie PKR pažeidimai gali būti gydomi tik fizioterapija. Nepaisant to, daugelis pacientų, kurie ateityje nori ar planuoja aktyviai sportuoti, renkasi operaciją, nes tik ji grąžina buvusią sąnario biomechaniką. Kai PKR nutrūksta visiškai, jo neįmanoma sujungti, todėl atliekama raiščio plastika, paimamt donorinį audinį iš pačio žmogaus sausgyslės arba iš donoro. Raiščio rekonstrukcija atliekama artroskopiškai.

Atsistatymas

Jau tą pačia operacijos dieną, pacientai gali bandyti vaikščioti su ramentais ir įtvaru. Pilnai sugrįžti į aktyvią rutiną užtrunka apie pusę metų.

Kremzlės pažeidimas

Nesvarbu ar dėl traumos, ar dėl ligos, sąnario kremzlės pažeidimas visada sukelia skausmą, nestabilumą ir ženkliai pablogina sąnario funkciją. Kremzlė dengia sąnarį sudarančių kaulų galus ir yra sudaryta iš ląstelių, vadinamų chondrocitais ir matrikso, kuris sudarytas iš kolageno ir baltymų. Sveikame sąnaryje kremzlė leidžia kaulams tarpusavyje judėti beveik ve trinties.

Kai kremzlės dalys nusidėvi arba yra sutraumuojamos, atidengiant po ja esantį kaulą, gydoma yra uždengiant defektą.

Menisko pažeidimas

Menisko traumos yra gana dažnos tarp sportuojančių žmonių. Vyresniems asmenims menisko pažeidimas gali būti ir nusidėvėjimo pasekmė.

Kelio sąnaryje yra du meniskai – vidinis ir išorinis. Juos galima pavadinti C formos pagalvelėmis, esančiomis ant kremzlės. Meniskai palaiko sąnarį sudarančių kaulus vietoje, jiems judant. Taip pat meniskai veikia amortizuojančiai – sugeria ir paskirsto judėjimo metu sąnariui tenkantį krūvį.

Kaikurie menisko pažeidimai gali būti gydomi be operacijos, tiesiog duodant sąnariui ramybės ir fizioterapija. Tačiau, didelė dalis jaunų ir aktyvių žmonių renkasi operaciją, nes vėliau pažeidimas gali progresuoti, greičiau dėvisi kremzlė ir kaulas, ko pasekoje vėliau gali prireikti daug didesnės apimties operacijos.

Kelio sąnario artritas

Kelio sąnario anatomija

Kelio sąnarį sudaro trys kaulai – šlaunikaulis, blauzdikaulis ir girnelė. Kaulus dengia skremzlė kuri veikia kaip amortizatorius ir leidžia kaulams judėti be pasipriešinimo.


Kaulus jungia stiprūs raiščiai ir raumenys, kurie prie blauzdos tvirtinasi saugyslėmis ir suteikia visišką stabilumą.

Sveikame sąnaryje, šios struktūros funkcionuoja kartu ir leidžia lenkti ir ištiesti kelio sąnarį.

Artritas yra liga, kurios metu pakenktas nusidėvėjas kremzlės paviršius nebeužtikrina tinkamo tarpusavio slydimo judinant sąnarį ir nebeveikia kaip amortizatorius. Pakenkta kremzlė atidengia šiurkštesnį paviršių ir galiausiai net kaulai trinasi tarpusavyje.

Yra trys dažniausi artrito tipai, pažeidžiantys kelio sąnarįekoje jaučiamas skausmas, traškėjimas, strigimo jausmas ir mažėja sąnario judesių amplitudė

 • Osteoartritas – kitaip vadinamas degeneracine sąnarių liga, dažniausiai sutinkama artrito forma. Tai yra lėto progresuojančio kremzlės nusidėvėjimo rezultatas, kuris ateina su amžiumi. Normalus lygus paviršius tampa šiurkštus ir sukelia skausmą
 • Reumatoidinis artritas – tai sisteminė uždegiminė liga, kurios metu pažeidžiami keli sąnariai. Reumatoidinis artritas gali pasireikšti įvairaus amžiaus žmonėms ir gydomas yra labai konkrečiais ir specifiškais vaistais. Simptomai dažniausiai yra skausmas, didėjantis po poilsio, sumažėjęs sąnario judrumas. Dažnai rytais sąnariai patinsta, parausta.
 • Potrauminis artritas – pasireiškia kai sutraumavus sausgysles ir raiščius, sąnario nestabilumas priverčia nusidėvėti kremzlę.

Kremzlės nusidėvėjimas

Nusidėvėjus kremzlei, susiaurėja sąnarinis tarpas, tarp kaulų didėja trintis. Sąnario skausmas, patinimas ir nelankstumas atsiranda pirmiausiai. Tai mažina asmens aktyvumą ir nusilpsta raumenys. Nusilpę raumenys priveda prie sąnario nestabilumo

Artrito tikimybė didėja su amžiumi. Viršvorį turintys žmonės ir tie, kurie dnai traumuoja sąnarį, taip pat gali tikėtis ankstyvų artrito simptomų.

Kelio sąnario artrito gydymas

Konservatyvus gydymas

 • Poilsis ir aktyvios veiklos ribojimas padeda sumažinti uždegimą.
 • Normalaus svorio palaikymas sumažins krūvį tenkantį sąnariui, judėjimo metu.
 • Reikėtų treniruoti raumenyną, neapkraunant sąnario – pvz plaukimas.
 • Fizioterapija – lėti pratimai kelio sąnario raumenynui stiprinti.
 • Įtvarų naudojimas – padeda išvengti tolimesnių traumų
 • Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo kaip aspirinas ar ibuprofenas sumažina skausmą ir uždegimą
 • Injekcijos į kelio sąnarį – indikuotinos skausmui malšinti

Yra beveik neįmanoma nuspėti kelio sąnario nusidėvėjimo laiko ir artrito progresavimo tempo. Kartais gydant koncervatyviai, skausmas pradeda stiprėti net atliekant paprastus kasdienius darbus. Tokiais atvejais rekomenduojama operacija.

Kelio sąnario endoprotezavimas. Kelio sąnario protezas yra įdedamas vietoje pažeisto sąnario. Nusidėjvėjusius paviršius pakeičia nauji metaliniai keramikiniai ar plastikiniai paviršiai, kurie tvirtinasi prie kaulų

 

Partneriai