Kelio sąnarys - skausmas ir dažniausi pakenkimai
Kelio sąnario skausmas yra pakankamai dažnas skundas tarp įvairaus amžiaus žmonių. Jį gali sukelti tiek trauma, kaip plyšęs raištis, meniskas, tiek natūralus kremzlės nusidėvėjimas dėl amžiaus. Ligos, tokios kaip artritas, ar podagra taip pat yra lydimos kelio skausmo.
Kai skausmas nedidelis, jį numalšinti galima minimaliais metodais – tepalais, mankšta, įtvarais. Tačiau, yra atvejų, kai skaudančius kelius tenka operuoti.
Simptomai:
Skausmo lokalizacija ir stiprumas gali labai skirtis, priklausomai nuo jį sukėlusios priežasties. Dažniausi skausmą lydintys simptomai yra šie:
Kada kreiptis į gydytoją?
Priežastys:
Priekinio kryžminio raiščio plyšimas
Menisko plyšimas
Kelio skausmą gali sukelti traumos, mechaninės judėjimo aparato problemos, artritai ir kt.
Traumos
Kelio traumos gali pakenkti bet kurį sąnario raištį, sausgyslę ar tepalinį sąnario maišelį, kurie iš visų pusių supa kelio sąnarį. Taip pat traumuojami kaulai, kremzlės ir raiščiai, sudarantys kelio sąnarį. Dažniausios traumos:
Mechaninės judėjimo aparato problemos
Keli pavyzdžiai, kaip sutrikusi biomechanika sukelia kelio sąnario skausmus:
Artritai
Egzistuoja daugiau nei 100 artrito tipų, keli iš jų gali pakenkti ir kelio sąnarį:
Kitos problemos
Patelofemoralinio skausmo sindromas yra bendrinis terminas, kuris naudojamas apibūdinti skausmui, kylančiam iš tarpo esančio tarp girnelės ir šlaunikaulio. Toks skausmas labai dažnas sportininkams, vidutinio amžiaus žmonės, ypač tiems, kurių girnelė šiek tiek pasislinkusi, bei vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems skauda dėl artrito.
Rizikos faktoriai:
Yra daug rizikos faktorių, kurie predisponuoja kelio skausmą, įskaitant:
Komplikacijos:
Ne visi kelio skausmai yra itin rimti, tačiau tokie pažeidimai kaip osteoartritas gali baigtis stipriu funkcijos sutrikimu ar net jos netekimu. Taip pat, anksčiau turėtos kelio traumos didina tikimybę kelį sutraumuoti vėl.
Prevencija:
Ne visada galima pilnai išvengti kelio skaumo, tačiau derėtų daryti viską, kad sumažintumėm jo atsiradimo tikimybę:
Dažniausi kelio sąnario pažeidimai
Priekinio kryžminio raiščio pažeidimas
Priekinis kryžminis raištis (PKR) yra vienas iš keturių pagrindinių raiščių, palaikančių kelio sąnario stabilumą. Šis raištis yra tik dalis sudėtingo sausgyslių ir raiščių biomechanizmo, palaikančio kelio sąnarį ir padedančio jam atlikti savo funkciją. Dažniausiai PKR pažeidžiamas sportuojant, ypatingai sporto šakose, reikalaujančiose daug staigių kelio sąnario judesio pasikeitimų, kaip krepšinis, futbolas, slidinėjimas ir kt.
PKR įplyšimas įvyksta, kai žmogus atlieka staigų sukamąjį judesį sustodamas ir keisdamas judėjimo kryptį. Lygiai taip pat raištis gali visiškai nutrūkti.
Simptomai ir diagnostika
Traumos metu, sportininkai dažnai išgirta spragtelėjimą. Kelio sąnarys greitai ištinsta ir daugeliu atvejų iškart jaučiamas nestabilumas. Dažnai kartu su PKR pažeidžiamos ir kitos sąnario struktūros – kremzlė arba kolateraliniai raiškiai.
Gydytojas paprastai diagnozuoja PKR pažeidimą fizinio ištyrimo metu, tačiau magnetinio rezonanso tomografija labai padeda įvardinti ne tik tikslų traumos timą, bet ir apžiūrėti ar nepažeistos kitos sąnario struktūros.
Gydymas
Iškart po traumos, labai svarbu mažinti sąnario uždegimą bei patinimą, ir tas daroma sąnarį šaldant ir vartojant nesteroidinius vaistus nuo uždegimo, kaip ibuprofenas. Fizioterapija vėliau bus itin reikalinga, kad atsistatytų aplinkinių raumenų jėga ir sąnarys stabilizuotųsi.
Kaikurie PKR pažeidimai gali būti gydomi tik fizioterapija. Nepaisant to, daugelis pacientų, kurie ateityje nori ar planuoja aktyviai sportuoti, renkasi operaciją, nes tik ji grąžina buvusią sąnario biomechaniką. Kai PKR nutrūksta visiškai, jo neįmanoma sujungti, todėl atliekama raiščio plastika, paimamt donorinį audinį iš pačio žmogaus sausgyslės arba iš donoro. Raiščio rekonstrukcija atliekama artroskopiškai.
Atsistatymas
Jau tą pačia operacijos dieną, pacientai gali bandyti vaikščioti su ramentais ir įtvaru. Pilnai sugrįžti į aktyvią rutiną užtrunka apie pusę metų.
Kremzlės pažeidimas
Nesvarbu ar dėl traumos, ar dėl ligos, sąnario kremzlės pažeidimas visada sukelia skausmą, nestabilumą ir ženkliai pablogina sąnario funkciją. Kremzlė dengia sąnarį sudarančių kaulų galus ir yra sudaryta iš ląstelių, vadinamų chondrocitais ir matrikso, kuris sudarytas iš kolageno ir baltymų. Sveikame sąnaryje kremzlė leidžia kaulams tarpusavyje judėti beveik ve trinties.
Kai kremzlės dalys nusidėvi arba yra sutraumuojamos, atidengiant po ja esantį kaulą, gydoma yra uždengiant defektą.
Menisko pažeidimas
Menisko traumos yra gana dažnos tarp sportuojančių žmonių. Vyresniems asmenims menisko pažeidimas gali būti ir nusidėvėjimo pasekmė.
Kelio sąnaryje yra du meniskai – vidinis ir išorinis. Juos galima pavadinti C formos pagalvelėmis, esančiomis ant kremzlės. Meniskai palaiko sąnarį sudarančių kaulus vietoje, jiems judant. Taip pat meniskai veikia amortizuojančiai – sugeria ir paskirsto judėjimo metu sąnariui tenkantį krūvį.
Kaikurie menisko pažeidimai gali būti gydomi be operacijos, tiesiog duodant sąnariui ramybės ir fizioterapija. Tačiau, didelė dalis jaunų ir aktyvių žmonių renkasi operaciją, nes vėliau pažeidimas gali progresuoti, greičiau dėvisi kremzlė ir kaulas, ko pasekoje vėliau gali prireikti daug didesnės apimties operacijos.
Kelio sąnario artritas
Kelio sąnario anatomija
Kelio sąnarį sudaro trys kaulai – šlaunikaulis, blauzdikaulis ir girnelė. Kaulus dengia skremzlė kuri veikia kaip amortizatorius ir leidžia kaulams judėti be pasipriešinimo.
Kaulus jungia stiprūs raiščiai ir raumenys, kurie prie blauzdos tvirtinasi saugyslėmis ir suteikia visišką stabilumą.
Sveikame sąnaryje, šios struktūros funkcionuoja kartu ir leidžia lenkti ir ištiesti kelio sąnarį.
Artritas yra liga, kurios metu pakenktas nusidėvėjas kremzlės paviršius nebeužtikrina tinkamo tarpusavio slydimo judinant sąnarį ir nebeveikia kaip amortizatorius. Pakenkta kremzlė atidengia šiurkštesnį paviršių ir galiausiai net kaulai trinasi tarpusavyje.
Yra trys dažniausi artrito tipai, pažeidžiantys kelio sąnarįekoje jaučiamas skausmas, traškėjimas, strigimo jausmas ir mažėja sąnario judesių amplitudė
Kremzlės nusidėvėjimas
Nusidėvėjus kremzlei, susiaurėja sąnarinis tarpas, tarp kaulų didėja trintis. Sąnario skausmas, patinimas ir nelankstumas atsiranda pirmiausiai. Tai mažina asmens aktyvumą ir nusilpsta raumenys. Nusilpę raumenys priveda prie sąnario nestabilumo
Artrito tikimybė didėja su amžiumi. Viršvorį turintys žmonės ir tie, kurie dnai traumuoja sąnarį, taip pat gali tikėtis ankstyvų artrito simptomų.
Kelio sąnario artrito gydymas
Konservatyvus gydymas
Yra beveik neįmanoma nuspėti kelio sąnario nusidėvėjimo laiko ir artrito progresavimo tempo. Kartais gydant koncervatyviai, skausmas pradeda stiprėti net atliekant paprastus kasdienius darbus. Tokiais atvejais rekomenduojama operacija.
Kelio sąnario endoprotezavimas. Kelio sąnario protezas yra įdedamas vietoje pažeisto sąnario. Nusidėjvėjusius paviršius pakeičia nauji metaliniai keramikiniai ar plastikiniai paviršiai, kurie tvirtinasi prie kaulų
Adresas:
Kalvarijų g. 62, 09304 Vilnius
Telefonas:
(8 5) 273 3402
El. paštas: info@orto.lt
El. parduotuvė www.e-orto.lt
Darbo laikas:
I-V 9:00 - 18:00,
VI 9:00 - 15:00
Adresas:
Jonavos g. 16, 44269 Kaunas
Telefonas:
(8 37) 332 279
El. paštas: kaunas@orto.lt
El. parduotuvė www.e-orto.lt
Darbo laikas
I-V 9:00-18:00,
VI - 9:00-15:00
Adresas:
Danės g. 9, 92117 Klaipėda
Telefonas:
(8 46) 256 102
El. paštas: klaipeda@orto.lt
El. parduotuvė www.e-orto.lt
Darbo laikas
I-V 9:00-18:00,
VI - 9:00-15:00
UAB"Ortopedijos centras"
Įmonės kodas 223916310
PVM mokėtojo kodas LT239163113
Adresas:
Kalvarijų g. 62, 09304 Vilnius
Telefonas:
(8 5) 273 3402
AB Luminor bankas
A/s LT694010042700090461
El. paštas: info@orto.lt
El. parduotuvė www.e-orto.lt
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |