Naujienos

Atgal

Naujienos / 2018 05 02 PRP injekcijos į sąnarius

Aktyvuotais trombocitais prisotintos plazmos injekcijos - greitina gijimą ir sąnario funkcijos atsistatymą.

Dėl procedūros ir specialisto konsultacijos, susisiekite su mumis Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje 

 

Pasiruošimas procedūrai:

1 sav. prieš ir po procedūros rekomenduojama nevartoti priešuždegiminių preparatų.

Kaip elgtis po gydymo:

Suleidus PRP preparato galite jausti skausmą ir diskomfortą. Galima uždėti ledo ne ilgiau 20 min. ir pakelti galūnę jeigu reikia. Aptarkite tai su gydančiu gydytoju. Pasakykite jam jeigu esate alergiškas lidokainui. Pakartotiną vizitą pas gydytoją planuokite po 2-6 sav., tačiau jeigu preparatas buvo leistas į sąnario ertmę vizitą planuokite po 1 sav. Vizito metu gydytojas įvertins suleidimo vietos būklę, skausminius, funkcinius parametrus. Aptarsite tolimesnį jūsų gydymo planą.

Komplikacijos:

Jos retos, tačiau gali pasitaikyti. Tai susiję su kraujo paėmimu: gali būti odos spalvos pasikeitimas, skausmas, nervo pakenkimas, infekcija, kalcinozė, randas, alerginė reakcija, lokali riebalinio audinio degeneracija. Jeigu paste­ bėjote nors vieną šių požymių susisiekite su gydančiu gydytoju ir aptarkite tai.

 

 

Kas yra trombocitais praturtinta plazma?

Per pastaruosius kelerius metus buvo daug rašyta apie trombocitais papildyta plazma (angl. Platelet-Rich, PRP) vadinamą preparatą ir jo veiksmingumą gydant traumas. Nors kraujas daugiausia yra skystis (vadinamoji plazma), jo sudėtyje yra ir mažų kietųjų dalelių (eritrocitų, leukocitų ir trombocitų). Trombocitai geriausiai žinomi dėl savo svarbos kraujo krešėjimui. Tačiau trombocituose yra ir šimtai baltymų, vadinamų augimo faktoriais, kurie yra labai svarbūs gydant traumas.

PRP yra plazma, kurioje kur kas daugiau trombocitų nei paprastai būna kraujyje. Trombocitų, o kartu ir augimo faktorių koncentracija gali būti nuo 5 iki 10 kartų didesnė (arba gausesnė) nei įprastai. Jie koncentruojami plazmoje specialiai apdorojant kraują. Norint sukurti PRP preparatą, pirmiausia iš paciento reikia paimti kraujo. Trombocitai atskiriami nuo kitų kraujo ląstelių proceso, vadinamo centrifugavimu pagalba, juos koncentruojant padidinamas jų kiekis. Tada padidintos koncentracijos trombocitai sumaišomi su plazma.

 

Kaip PRP veikia?

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad didesnė augimo faktorių koncentracija trombocitais papildytoje plazmoje potencialiai gali paspartinti gijimo procesą (1,2). Pakenkimo vietoje suleisto preparato pagalba suformuojamas krešulys, irsta trombocitai. Trombocitų granulėse ir plazmoje gausu augimo faktorių (žr. pav. Nr. 2) jie atsipalaiduoja, tampa aktyvūs. Jų sąveikos dėka yra skatinama osteoblastų (kaulo ląstelių), kamieninių mezenchiminių ląstelių dauginimąsis ir diferenciacija. Taip pat jie sukelia uždegimo ląstelių judėjimą į pakenktą vietą ir tokiu būdu skatinami gijimo procesai, kauliniame, kremzlin-iame ir minkštuosiuose audiniuose.

Augimo faktoriai trombocitais praturtintoje plazmoje (Pav nr. 2)
 • Transformuojantis augimo faktorius beta (TGF - β)
 • Trombocitų kilmės augimo faktorius (PDGF),
 • Į insuliną panašus augimo faktorius (IGF),
 • Kraujagyslių endotelio augimo faktorius (VEGF)
 • Fibroblastų augimo faktorius - 2 (FGF-2),
 • Epidermio augimo faktorius (EGF)

Kokios sveikatos būklės gydomos naudojant PRP?

- Raumens pakenkimai:

 • Raumens ar jo dalies plyšimas (pvz: šlaunies, blauzdos ar kitų sričių raumenų plyšimai).
 • Osifikuojantis miozitas.

- Sausgyslių degeneraciniai pakitimai:

 • Lėtinės insercinės tendinopatijos su ar be plyšimo (pvz: alkūnės lateralinis ar medialinis epikondilitas, Achilo sausgyslės tendinozė, plantarinis fasciitas, peties rotatorių manžetės tendinozė).

- Sąnarių pažeidimai:

 • Sąnarių osteoartrozė: kelių, klubo, čiurnos, peties ar kitų sąnarių.

- Traumos:

 • Raiščių plyšimas, pvz: medialinio šalutinio raiščio, čiurnos raiščių daliniai plyšimai, patempimai.

- Pooperacinės būklės, norint paskatinti minkštųjų audinių gijimą (pvz: sausgyslių, raiščių, kremzlių re­konstrukcinių operacijų (rotatorių manžetės, meniskų susiuvimo, priekininio kryžminio raiščio, čiurnos raiščių ir kitų).

Gydymo veiksmingumas gali skirtis. Gydymo PRP veiks­mingumui gali turėti įtakos gydoma kūno sritis, bendra paciento sveikata, traumos pobūdis (ūmi, lėtinė, užleista ir k.t.).

Labiausiai PRP nauda pastebėta vykdant tyrimus su pacientais, sergančiais lateraliniu epikondilitu (tenisininko alkūnė), Achilo sausgyslės tendinoze. Kiti mažos ir vidutinės apimties tyrimai gydant osteoartirtą, parodė, jog PRP injekcijos yra efektyvesnės už hialurono rūgšties injekcijas. PRP taip pat teigiamai arba netgi geriau veikė rotatorių manžetės plyšimų ir medialinio kolateralinio raiščio pažeidimų gijimą.

Bendrai, yra tyrimų demonstruojančių PRP naudą, tiesiog jų nėra daroma tiek daug ir didelės apimties. Bet kadangi PRP yra gaminama iš paties paciento kraujo, tai yra laikoma labai mažos rizikos procedūra, kuri gali suteikti daug daugiau naudos pacientui, negu padaryti žalos.

 

Literatūra:

 

 1. Vishal Mehta, MD. Platelet-Rich Plasma: A Review of the Science and Possible Clinical Applications. Orthopedics. February 2010 - Volume 33 · Issue 2 DOI: 10.3928/01477447-20100201-03

 

 1. Guidelines for the Use of Platelet Rich Plasma Presented by The International Cellular Medical Society. Version 1.0. Committee Members Kim Harmon, MD Ron Hanson, MD Jay Bowen, MD Scott Greenberg, MD Ed Magaziner, MD James Vandenbosch David Harshfield, MD Brian Shiple, MD David Audley

 

Dėl procedūros ir specialisto konsultacijos, susisiekite su mumis Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje 

Partneriai